O mnie

Czasami wydaje mi się, że fotografuję całe swoje życie. Od początku lat siedemdziesiątych zająłem się fotografią amatorską. Na szczęście szybko zorientowałem się, że fotografia to nieuleczalna choroba. Siłą inercji ukończyłem studia sinologiczne i przez 3 lata pracowałem w MSZ, ale szykowałem się do pierwszego ostrego zakrętu w moim życiu. Postanowiłem, że zostanę fotoreporterem. Zrobiłem pierwszy krok... i rozpocząłem pracę w prywatnym zakładzie fotograficznym. Pracowałem, jako laborant, a jednocześnie każdą wolną chwilę poświęcałem na robienie zdjęć. Chodziłem po redakcjach, mając nadzieję, że może w końcu przyjmą mnie na etat fotoreportera.

Udało się. Dokładnie 1 sierpnia 1980 roku otrzymałem ½ etatu w miesięczniku RADAR. Potem pracowałem także w innych tytułach. Czy byłem dobrym fotoreporterem? Byłem tylko dobrym. Po paru latach zdałem sobie sprawę, że nigdy nie będę najlepszym. Gdy w 1992 roku upadło kolejne pismo, w którym pracowałem, zdecydowałem się na kolejny wiraż: postanowiłem zostać wolnym strzelcem i fotografować tylko krajobraz, architekturę i spróbować żyć z tego. Już wcześniej, fotografia krajobrazowa była moim zawodowym hobby i czułem się pewnie w tej dziedzinie. Chciałem robić i sprzedawać dobre zdjęcia, na najwyższym poziomie artystycznym i technicznym.

Mój dorobek z lat 1992-2014 poniżej. Teraz nadszedł czas, by przekazywać swoją wiedzę innym. Prowadzę warsztaty fotografii krajobrazowej, architektury i reportażu w Polsce i zagranicą. Najpiękniejsze są te chwile, gdy w pogoni za światłem następuje taki moment, gdy wszystko tworzy w krajobrazie doskonałą harmonię. Na takie chwile czeka każdy fotografujący.

1992-2010

Współpraca z agencjami reklamowymi m. in: Saatchi & Saatchi, Leo Burnett, Euro RSCG, DDB Corporate Profiles. Powstały materiały reklamowe dla: Citroena, Polmosu Żyrardów, Polcoopu, Norwich Union, Ery GSM, McDonalds i innych większych i mniejszych firm i korporacji

Współpraca z firmami przy tworzeniu autorskichkalendarzy i innych form reklamy wizualnej dla: Ecco-Ceza, PBI, Eli Lily, Merck, Shell, Statoil, Nitech, ABB, Gaspol, Foton, Orbis, Ciech, P.P.Porty Lotnicze, Servisco, Bank Współpracy Regionalnej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, Novo Nordisk, Boc Gazy.

Współpraca z wydawnictwami przy tworzeniu fotograficznych albumów autorskich i pozycji literackich:

 • Zdjęcia w 3 tomikach wierszy księdza Twardowskiego (ZNAK, 1993-95)
 • Jest taka Polska...(Taurus,1998)
 • Zaczarowana Warszawa (Elipsa,1998)
 • Warszawa (1999 - publikacja dla Urzędu Miasta Warszawy i Prezydenta Warszawy)
 • Polska w obrazach i słowach (MUZA, 2000)
 • Zamki, pałace, dworki (Podsiedlik-Raniowski obecnie Publicat, dwa wydania 2001, 2003)
 • Polskie Góry (Bosz, 2007)
 • Polska. Ginące krajobrazy (około 40 fotografii, Muza, 2008)
 • Polska Chopina (Muza, 2009)
 • Polska. Twarze starych miast (około 30 fotografii, Wydawnictwo Mazowsze, 2010)
 • Ziemia Mielnicka. Zaczarowana kraina - 2012

Około 10 moich zdjęć znajduje się w monumentalnie wydanej Księdze Dziesięciolecia (1999)

Od 2005 roku prowadzę kursy z zakresu fotografii krajobrazowej w internetowej szkole fotografii www.e-szkolafotografii.pl

Od 2005 należę do hiszpańsko-amerykańskiej agencji fotograficznej Agefotostock www.agefotostock.com